Moim zdaniem...

..osobistym i niezależnym

Rynek mieszkaniowy na przykładzie Śląska


Śląsk

Jednym z najbardziej zwarto zasiedlonych regionów Polski jest bez cienia wątpliwości województwo śląskie. Wielka ilość ludności mieszkających w województwie śląskim powoduje, że prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe w województwie śląskim. Wznosi się tam w równej mierze domy jednorodzinne (z inicjatywy prywatnej), jak też apartamentowce wielorodzinne powstające z inicjatywy wielu deweloperów. Ponadto Śląsk posiada duży wtórny rynek nieruchomości, stanowiący pozostałość po powstałych przed II Wojną Światową „familokach”, jak również budownictwa z okresu PRL.

W wielu miastach regionu jak przykładowo Katowice, Żory czy Rybnik istnieją dzielnice budynków mieszkalnych zamieszkiwane przez tysiące mieszkańców. W mniejszych miejscowościach (Pszczyna, Bieruń, Mikołów) dominują osiedla domków jednorodzinnych. Powoduje to, że zakup mieszkania albo domu w województwie śląskim nie nasuwa większych problemów. Dla mnóstwa rodzin trudnością jest wyłącznie sposób finansowania, z których do dyspozycji nierzadko jest tylko kredyt hipoteczny.

Banki najczęściej włączają w procedury udzielania pożyczek rzeczoznawców nieruchomości. Żeby zabezpieczyć się przed złą pożyczką potrzebna jest niestety opinia uprawnionego do oszacowania obiektu eksperta, jakim jest pod każdym względem rzeczoznawca majątkowy. Ceny zakupu nieruchomości w województwie śląskim podlegają wahaniom w dużej rozciągłości, przede wszystkim zaś w zależności od lokalizacji. Obserwujemy ciągły wzrost ilości ludności przenoszących się z największych miast do okolicznych miasteczek i wsi. Efektywna komunikacja i sieć dróg w województwie śląskim upraszcza podejmowanie takich postanowień kwaterunkowych.

Udostępnij: